غلبه صفرا

آشنایی با غلبه صفرا و راههای درمان آن:
غلبه صفرا، یعنی سوخت و ساز زیاد کبد در عین کم آبی، که باعث قلیایی شدن خون و از دست رفتن آب مورد نیاز بدن شده و در نتیجه شخص دچار داغی در سر و بدن و گاهاً سردی پنجه ها میشود. این گروه دارای اندامی کشیده، بینی عقابی، خشکی پوست، زرد شدن پیشانی، بد رنگ شدن موها، ریزش مو، پرکاری تیروئید و از نظر رفتاری دچار خشم ناگهانی و کوتاه مدت شده حافظه شان کم میشود و اختلال در عمیق شدن تنفس در هنگام خواب می شوند. در صورت بروز بیقراری بایستی از رفتن به مکانهای شلوغ خودداری کنند. از کم خوابیدن، فشار زیاد کاری، گرسنگی و کم نوشیدن آب دوری کنند.
غلبه صفرا باعث خشکی پوست، چربی کف سر، بالا بودن اسید معده، زردی پوست، تحلیل رفتن عضلات صورت و گردن، عضلات بین دنده ای و دست و پا میگردد. اگزما، بیماری پوستی صدف، سینوزیت، خشکی و تلخی دهان، ترک لبهخا، گود افتادن چشمها، طپش قلب هنگام فعالیت  و هنگام هیجان میشود که میتوان آنرا در سینه احساس کرد.

توصیه های درمانی شامل خواب کافی، آرامش هنگام غذا خوردن، منطقی نمودن فعالیتهای فیزیکی و ذهنی و نیز در موارد حاد انجام حجامت و توجه به برنامه غذایی منسجم ذیل توصیه میگردد.
حذف فلفل، ادویه زیاد، غذاهای چرب، شیرینی جات، خشکبار، چای سبز و سیاه و نیز اجتناب از ریزه خواری و تند غذا خوردن بدیهی است. در صورت بروز یبوست از دستور خاکشیر در آب گرم، فلوس، لعاب دانه ها خاص مانند به دانه، اسفرزه، بارهنگ و نوشیدن مایعات زیاد به میزان 10 تا 12 لیوان روزانه و مصرف غذایی فیبردار مانند کاهو، سبزیجات و میوه های آبدار همچون هندوانه بهره جست.

/ 0 نظر / 416 بازدید